За нас

Столична библиотека е модерен културно-информационен институт с фонд от над 1 000 000 милион книги и други издания.

Библиотеката на София е създадена през 1928 г. във връзка с 1000 годишнината от Златния век на българската книжнина и 50 годишнината от Освобождението на България. Днес Столична библиотека е най-голямата публична библиотека в страната с над 150 000 посетители годишно. Тя е модерен културно-информационен институт с фонд от над 1 000 000 милион книги, периодични, графични, картографски, нотни и служебни издания, звукозаписи и картини. Над 200 000 от тях са на чужди езици и читателите на библиотеката имат достъп до тях в няколко читални – испанска, немска, американска, португалска и турска, обединени в Център за интеркултурен диалог. Библиотеката притежава най-богатия документален и информационен архив за историята, развитието и съвременното състояние на София. Уникална и изключително ценна е личната колекция от 2055 книги на Константин Стоилов – министър-председател на България (1894-1899 г.), дарена на библиотеката от неговите наследници.Библиотеката е утвърдено и предпочитано място за представяне на нови книги, дискусии и колоквиуми, изложби и концерти.Столичната библиотека развива интензивна международна дейност със сродни библиотеки от Атина, Ниш, Белград, Букурещ, Варшава, Берлин, Виена, Копенхаген и др., поддържа връзки с фондации, сродни културни институции, чуждестранни културни и научни центрове, културните служби на чуждестранните посолства у нас. Важно място в дейността на библиотеката заемат културните връзки с българите от Западните покрайнини, както и методическата помощ за библиотеката на Българския културен център в Димитровград,Сърбия.Бъдещето на Столична библиотека е насочено към разширяване на дейността й чрез участие в проекти по Европейски и международни програми, дигитализация на книжовното ни наследство и разширяване на достъпа до информационните ресурси чрез глобалната мрежа.

На 16.03.2022г. се откри петият филиал на Столична библиотека в София – в район „Овча купел“.

Официални гости на празника бяха кметът на София Йорданка Фандъкова, ректорът на Нов български университет проф. Пламен Дойнов, кметът на района Ангел Стефанов, първи секретар на Посолството на Украйна в България Ирина Козик и известният писател и поет Георги Константинов. Директорът на Столична библиотека Юлия Цинзова показа на официалните гости различните библиотечни пространства на филиала, модерното техническо оборудване, представи ценния книжен фонд от 3200 нови книги. Филиал Овча купел получи от Посолството на Украйна дарение от 100 книги на украински език за новия украински кът във филиала. На откриването присъстваха много ученици от 149. СУ „Иван Хаджийски“ и 88. СУ „Димитър Попниколов“, които получиха безплатни читателски карти и дарения от нови книги за училищните им библиотеки. Само за 2 часа след откриването на филиала читателската аудитория на Столична библиотека се увеличи с над 100 души – жители на район „Овча купел“.

История

Исторически поглед върху създаването, изграждането и развитието на Столична библиотека град София

С провъзгласяването на град София за столица и с изграждането на Столичната община започва и събирането на литература по градоустройство, икономика, счетоводство, речници, справочни и други издания, подпомагащи общинската дейност.

На страниците на списание “Българска сбирка” през 1885 г. се появява предложение “да се вземе инициативата по един законодателен ред и се положат основите и уредят във всеки град и селце по една общинска библиотека с читалня, с което ще се помогне много и разностранно не само на народните маси, а и за книжнината ни”. Посочва се, че в общинските бюджети трябва да се предвижда ежегодно по една малка сума и за общинската библиотека.

Според Димитър Мишев първото писмено свидетелство за Софийската общинска библиотека датира от 1897 г., когато била назначена комисия, която да ревизира общината. Членовете на комисията, след като проверили всички отдели в общината, “попаднали на купища книги”. Това били книгите на библиотеката. Комисията ги намерила струпани, неинвентирани и ненаредени и “за да се намери една книга, трябвало да се преровят всички купища книги”. От изложението, което написала по този повод комисията, личи, че тя признала библиотеката за градска, от книгите на която трябвало да се ползват гражданите.

24 октомври 1928 година се счита за рождена дата на Столичната градска библиотека. С уведомителна разпоредба на тогавашния кмет Владимир Вазов се създава общински музей с три отдела: музей, библиотека и архив. Фактическото откриване е през лятото на 1929 година в помещение на пл. “Славейков” № 9. Книжният фонд на библиотеката тогава е 5311 тома.

Първият директор е Коста Вълев – уредник на общинската библиотека и музей.

От 1995 г. библиотеката е юридически самостоятелна организация на Столична община.

От 18 юли 1998 г. до 20 юли 2008 г. директор на Столичната библиотека е Георги Белчев. С неговото назначение започва изпълнението на стратегическата му програма – превръщането на библиотеката в модерен културно-информационен институт и във фактор за развитието на гражданското общество у нас, който съчетава интердисциплинарност по съдържание и интерактивност по форма и дейности. Така съхраняваните днес в Столична библиотека и филиалите ѝ универсални по вид, език и съдържание библиотечни фондове (около 1 000 000 библиотечни единици) осигуряват библиотечно обслужване на хиляди столичани, а изградената компютърна мрежа и интернет предлагат достъп до библиографски, пълнотекстови и административни български и чужди бази данни.

Въвеждането на автоматизирана единна регистрация на читателите в Централната библиотека и филиалите ѝ улесняват още повече ползването ѝ.

Статутът ѝ на регионален културен институт (от 1 юли 2000 г.) ѝ дава правата и задълженията да оказва помощ на всички библиотеки от София област на методическо и организационно ниво.

Столичната библиотека развива интензивна международна дейност – чрез обмен на информация, съвместно участие в проекти по европейски програми и квалификация на специалисти със сродни библиотеки, поддържа връзки с фондации, сродни културни институции, чуждестранни културни и научни центрове, културните служби на чуждестранните посолства у нас дават възможност за непрекъснатото обновяване и обогатяване на фонда на чуждоезиковите читални. Важно място в дейността на библиотеката заемат културните връзки с българите от Западните покрайнини, както и методическата помощ за библиотеката на Културно-информациония център на българското малцинство „Цариброд“, Сърбия.

Особено място в културната дейност на Столичната библиотека заема работата с децата. С цел да се привличат все повече малки читатели специализираният детско-юношески отдел работи по текущи програми чрез разнообразни форми, надхвърлящи чисто библиотечната му дейност.

Възобновена е и издателската дейност на библиотеката с детското образователно списание с религиозна насоченост „Християнче в новия век“ и публикуваните библиографии в интернет страницата ѝ.

От 28 юли 2008 г. до 10 декември 2013 г. директор на библиотеката е Михаил Белчев.

Филиали

1.Столична библиотека

1000 София
пл. “Петко Р. Славейков” 4

Работно време

Понеделник-Петък : 8.30 – 19.45ч Събота: 09.00 – 14.45ч

2.Филиал “Сердика”

1000 София
ул. “Сердика” 1

Работно време

Понеделник-Петък : 8.30 – 19.45ч  Събота: 09.00 – 14.45ч

3.Филиал “Люлин”

1336 София
ж.к. “Люлин” бл.330-331

Работно време

Понеделник-Петък : 8.30 – 19.45ч Събота: 09.00 – 14.45ч

4.Филиал “Студентски”

1700 София
ж.к. “Студентски град”, бл. 5, стол 17

Работно време

Понеделник-Петък : 10.00 – 17.45ч Събота: 10.00 – 14.45ч

5.Филиал “Овча купел”

1632 София
ж.к. „Овча купел“ 1, ул. Петя Дубарова бл. 415, вх. А, ет. 1

Работно време

Понеделник-Петък : 9.00 – 19.00ч Събота: 10.00 – 16.00ч

 

Галерия

Контакти

Адрес: гр.София, пл. Славейков 4
028015951 / 0884955678 / 0894488130
libsofia@libsofia.bg
www.libsofia.bg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *